Sunumlarda Değişiklik: Prezi


Sunumların etkileyici olmasını isteriz, slaytlarımızdaki yazıları dönüp de okursak o sunum olmaz elbette işkence olur izleyene, daha fazla bize! Ayrıca şunu da belirmek misyonumdur, o projeksiyon cihazından gösterdiğiniz şeyin adı maalesef  “slayt” değildir. Slayt sadece bir ekrana verilen addır. Tamamına sunum, slayt gösterisi, sunuş gibi isimler vermek en doğrusudur. Hatta prezentasyon kelimesine bile razıyım, yeter ki şuna “slayt” demeyin. Bu, koca kitaba “sayfa” demeye benziyor!

İyi bir sunumun hangi nitelikleri sahip olması gerektiğini anlatmayacağım, alternatif bir sunum geliştirme ortamını tanıtmak isterim. 2 ay kadar oldu benim de keşfim. Hatta bir iki örnek yaptım ama paylaşacak kadar iyi olmadı.

Adı prezi. Sitesi de www.prezi.com. Masaüstü yazılımını 30 gün deneyebiliyorsunuz. Ancak web tabanlı olarak site üzerinden üye olup istediğiniz kadar sunum hazırlayabiliyorsunuz. Hatta davet edeceğiniz arkadaşlarınızla aynı sunum üzerinde çalışabiliyor ya da sadece gösterim yapabiliyorsunuz. Bilgisayarınıza indirerek kayıt edebiliyorsunuz. Kendi tanıtım sunumu aşağıda, kabul edin iyi iş:)

Yeni başlayan bir prezi kullanıcısı iseniz, karşılama ekranı ile hemen birkaç uygulama izleyip doğrudan sunum tasarımına başlayabiliyorsunuz.

prezi online sunumlarPrezi, klasik slayt sıralaması mantığı ile çalışmıyor. Birbirine bağlanan nesnelerin, belirli bir hareket sırası verilerek oynatılması ile canlanıveriyor. Uzaklaşan ve aniden yakınlaşan yazılar, birbiri ile çakışan geometrik nesneler ile capcanlı sunumlar. Youtube videoları “embed” yapılabiliyor, bilgisayarımızdan video veya görsel yükleyebiliyoruz.

Prezi ile çalışmaktan kendi adıma keyif aldım. Çok hızlı öğrenilebiliyor, birkaç özelliğini bilerek bile çarpıcı sunumlar gerçekleştirmek mümkün.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s