Sadığımdır sadece kendime


yoncaHer insanın birbirinden bağımsız karakterler içermesinin sebebi sadece farklı dünyalara göz açmamız, doğduğumuz yerin başka olması, ayrı yerlerde büyümemiz yada farklı eğitimler görmüş olmamız değildir.

İnsanın doğuştan kazandığı karakteristik özellikler vardır.
Hani şu “yedisinde neyse yetmişinde o olur” sözüne referans olan “huy”lardan bahsediyorum.

Dünyada 6 milyar insan var ve 6 milyar başka başka karakter vardır. Farklılıklar böyle ortaya çıkar ve kim ne derse desin; renklerin milyonlarca olması ne kadar güzelse; farklı karakterlere sahip olmamız da bu kadar güzeldir. Birbiriyle aynı olan bir yığın insandan daha sıkıcı ne vardır ki dünyada?

Farklı bakış açıları, farklı zevklerdir dünyayı çekilir kılan.
Beğenmediğimiz bir şarkıyı ele alalım mesela. İyiki beğenmeme gibi bir lüks tanımışlar bize. Yoksa beğendiklerimizin dışına çıkamaz kalıp insanları olarak yaşardık.
Bu farklı karakterlerin hiç mi kötü yanı yok derseniz, tabii var. “Katlanamamak” kelimesini de beraberinde getirir. Bazı insanlar vardır bırakın konuşup beğenmemenizi, aynı ortamda durmaktan bile korkunç rahatsız olursunuz. Bunun için çekip gidebilir, başınızı yastıklara gömebilir ve yapmamanız gereken tek şeyi yapıp karakterinizden ödün verebilirsiniz.

Bu yazının amacı “bakın farklıyız oh ne güzel” değil, farklıyız ve bunu korumak için bazen kendimize karşı bile savaşacak olsak vazgeçmemeliyiz’dir.

Eminim karakterlerimizden ödünler versek şuan çok daha iyi yerlerde olurduk, belki o aşık olduğunuz çocuklarla yada kızlarla çıkardınız yada belki ailenizin gözde çocuğu siz olurdunuz. Sorunsuz kavgasız bir ilişkiniz olurdu. Ama kendinizi hep eksik, hep bağımlı hissetmekten de kaçamazdınız. Daha az kıskanç olmak yada daha çok hırslı olmak size belki az önce saydığım gibi avantajlar sağlayabilirdi. Ama yine başınızı yumuşak yastığınıza koyduğunuzda kafanızın içinde bir yerde sizi yemek üzere bir ses duyardınız. Vicdan diyebiliriz bu sese, kendinden ödün verdiğin için kendine karşı harekete geçen vicdan. En kötü hali de bu’dur zaten çünkü diğer türlü üçüncü şahıslara bahaneler yaratarak kendimizi rahatlatabilme gibi bir imkanımız vardır. Ama konu kendimiz olunca açık seçik her şey ortadadır. Gizlenmek, kaçmak hiçbir işe yaramaz aksine daha huzursuz hissetmenizi sağlar. Bu yüzden hayatınızın aşkı için bile, aileniz için bile, saygı duyulmak istediğiniz anlar da bile kendiniz bu duruma sokmayın derim ben. Hayat başkasının hayatına göre yaşanmayacak, onlar için ödünler veremeyecek kadar kısa.

Bu anlattığım şeyleri fedakarlık yapmayın anlamında demiyorum. Tabiki bencillik size her şeyi kazandırmaz; merkezinizin kendiniz olduğu dünyada birileri için fedakarlıklar yapmaktan kaçınmayın, kendinizi önceleyin ama bunu yaparken başkalarının mutsuzluğunu da düşünün.Çünkü hiçbir mutluluk birilerinin mutsuzluğu üzerine kurulduğu zaman sonsuza kadar süremez.

Son olarak düşünüyorum da, dünyada sadakate dair olan tüm yazılar genelde evlendiğin kişiye, sevgiline, arkadaşlarına yada ailene olan sadakati ele alır.Aklımıza sadakat diyince başkalarına olan o his gelmesin, çünkü dünyadakendiniz için yapabileceğiniz en iyi şey kendinize karşı sadık bir insan olmaktır. Birilerine benzemeye çalışmak yada birilerinin yanında kendinizi onlara göre ayarlamak kendinizi aldatmaktan başka bir şey değildir.
Ve eğer kendinizi aldatısanız
bugün, yarın, on yıl sonra…
ama inanın bir gün kendi kendinizi sorgularken bulmanız kaçınılmaz olur bu durumda.

Demek istediğim renginizi belli etmekten korkmayın, hem böylece renginize uyacak renkler daha kolay ulaşır yanınıza.O renklerle karışır yeni renkler katarsınız şu küçük dünyaya.

Yayınlayan

aemrezorlu

kişisel blog, teknoloji, sanat, müzik, film, yazılım, telefon

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s