A Kiss Before Dying


1.BÖLÜM: DOROTHY

1 – KAMPÜSÜN YAKININDAKİ ODA

            NİSAN 1950

            Stoddard Üniversitesi Iowa elyaletinin Blue River Kasabasındadır. Kampüsün yakınındaki odada 2 tane 2.sınıf öğrencisi vardır. Yakışıklı genç sevgilisine kızgındır çünkü hamile olduğunu öğrenmiştir. Oysa bir kez birlikte olmuşlardır. Sevgilisi avutmak için endişelenmemesini ve onunla evleneceğini söyler.

Dorothy Kingship adındaki bu kızın babası Kingship Copper Incirporated şirketinin sahibidir. Yakışıklı sevgili şirket hakkında broşürlerden bilgi toplamıştır. Kızla bu yüzden evlenmek istemektedir fakat bebek planlarını bozmuştur. Dorothy ile Ekonomi ve Felsefe dersinde tanışmış, tanıştığı günden beri zengin olma hayallerindeki bu yakışıklı genç Menasset adlı bir kasabada fakir bir ailenin tek çocuğudur.

Sefalet içinde büyüyen bu yakışıklı genç 18 yaşına kadar tüm kadınları annesi gibi zannetmiştir. Fakat daha sonra jigololuk yapmaya başlamış, onu mutlu eden tek şey para olmuştur. Şuan 24 yaşındaki bu yakışıklı genç üniversiteye gelmeden önce 1945 yılında Uzak Doğuda 2. Dünya Savaşı’na katılmıştır.

19 yaşındaki Dorothy ise sevdiği kişiyi paylaşmayı sevmeyen gelecek konusunda ciddi bir tip olduğundan önceki sevgilisi onu terk etmiştir. Dorothy’nin bu kişiliği küçükken annesinin bir başkasını sevip, babasının onu boşanması ardından-8 sene sonra öğrenir- hastalanıp ölmesinden ileri gelmektedir. Dorothy yalnızlıktan korktuğu için bu hale gelmiştir. Babası Leo sert bir adamdır ve kimseyi affetmez.

Dorothy New York’ta yaşayan en büyük ablası Marion hiç konuşmamaktadır. Cadwell Üniversitesindeki ortanca ablası Ellen ile geçen yılbaşında sevgilisi ile ayrıldıktan sonra küsmüşlerdir ve konuşmazlar.

Yakışıklı genç sevgilisinin bebeği aldırması için baskı yapmaktadır ve ona bebeği düşük yapması için hap temin edecektir.

2 – ECZACILIK LABAROTUARI

            Yakışıklı genç arkadaşından bulduğu hapları sevgilisine verir. Hapların yan etkilerini de ona anlatır. İspanyolca çalışma bahanesiyle sevgilisini yalnız bırakır. Dorothy hapları almak istemese de yalanlar üzerine kurulu bir evlilik istemediğinden hapları yutar fakat 2 aylık hamile olduğundan işe yaramaz.

Umutsuzluğa düşen yakışıklı genç bu Cuma günü evleneceklerinin sözünü verir ve kimseye haber vermemesini, evlendikten sonrada karavanda mutlu mesut yaşayacaklarının sözünü verir.

Fakat olaylar göründüğü gibi değildir. Yakışıklı genç zengin iş adamı babasının kızı hamile kaldığı için onları affetmeyip meteliksiz bırakacaklarının farkında olduğundan sevgilisi Dorothy’i öldürmeye karar verir ve plan yapmaya başlar.

Üniversitenin kütüphanesinde zehir bilimi üzerine araştırma yaptıktan sonra üniversitenin Eczacılık Laboratuarından 4. Sınıf Eczacılık Bölümü öğrencisi kılığıyla oraya girer. Çünkü 4. Sınıf öğrencilerinin depoya girme ve gözetmensiz deney yapma yetkisi vardır. Yüzlerce öğrenci arasından tanınmayacağını bilir. Anahtarını unutmuş taklidi yaparak Beyaz Arsenik ve kapsüllerden alır.

 

3 – NOT

            Odasına dönünce zehrin işe yaraması için gerekenden 10 kat fazlasını katarak karışımı hazırlar. İntihar süsü vermek istediğinden sıra intihar notuna gelmiştir. Cumaya kadar evlenmezlerse Dorothy’nin şüpheleneceğini bildiğinden ertesi gün yani Çarşamba günü İspanyolca dersinde buna da bir çözüm bulur.

Önce kızdan kendi fotoğrafını annesine yollamak bahanesiyle alır ve imha eder. Sevgilisiyle 2. Ve son kez birlikte olur. İspanyolca dersine gittiklerinde ise Dorothy’e – kızın İspanyolcası çok iyidir- kendisi için çeviri yapması bahanesiyle intihar notunu yazdırır. İntihar notunu ortanca ablası Ellen’in adresine postalar.

Arkadaşından daha etkili bir düşük yapmaya yarayan yeni bir hap aldığını söyleyen yakışıklı genç zehir içeren hapları verir ve kendini değil bebeği ve bizi düşün diyerek gaz verir. Dorothy de alacağını söyler.

 

 

4 – BELEDİYE BİNASI

 

            Cuma günü ilk derste yoktur Dorothy fakat geç de olsa gelir. Hapların işe yaramadığını söyler. Yakışıklı genç şok olur. Mektup ablası Ellen’a saat 3’te ulaşacaktır. Hemen bir şeyler yapması gerekmektedir. Evlenme dairesini arayarak öğle arası çalışmadıklarını öğrenir.  Evlenme dairesi 14 katlı belediye binasındadır.

12 buçukta evlenmek için binaya giderler. Manzarayı seyretme bahanesiyle çatıya çıkartan yakışıklı genç Dorothy’nin zehirli hapları almadığını öğrenir. Sigaralarını içtikten sonra kızı tüm gücüyle çatıdan havalandırma boşluğuna ittirir ve çaktırmadan ortalıktan kaybolur.

 

 

2.BÖLÜM: ELLEN

1 – TRENDE

MART 1951

Ellen sevgilisi Bud’a mektup yazmaktadır. Mektupta  polislerin intihar demesine rağmen kardeşinin öldürüldüğünü düşünmekte olduğundan bahsetmektedir.

İntihara inanmamasının sebepleri;

Kız kardeşi ona hiçbir zaman “Darling” demez, Dear yada Dearest Ellen diye hitap eder. Kolayca tanınması için belediye binasının çatısında çantası ve kimliğini bırakmış olamaz. Sakin olabilmek için sigara içmez. 2 aylık hamile olduğu içinde babası gazeteleri susturmuştur.

Hamile olduğuna göre sevgilisi olması gerekir fakat yılbaşından beri sevgilisi ile birlikte Dorothy’i kimse görmemiştir. Polis ülkede birini hamile bırakmanın suç olmadığı için Dorothy’nin bebeğinin babası aramakla uğraşmaz. Kavga etmeden önce yeni sevgilisi hakkında uzun , yakışıklı, sarışın ve İngilizce sınıfında olduğundan bahsetmiştir. Polis intihar üzerinde durduğundan sevgili aramaz ve soruşturma kapanmıştır.

Giyinmesine çok önem veren Dorothy;

Ölmeden önce yurttaki bir arkadaşından kendisinde aynısı ve daha güzeli varken neden bir kuşak almıştır? Zaten daha pahalısı ve modaya uygunu varken neden ucuz bir çift eldiven almıştır? En iyi elbisesini giyerken ona uymayan beyaz bluzunu neden giymişti? Yeşil elbisesine mavi eşarp ve kahverengi ayakkabı çok rüküş olmasına rağmen neden giymişti?

Evlenecek olan gelinlerin şans getirdiğine inan eski bir şiire gönderme yaptığını düşünmektedir:

Something old, something new,

Something borrowed, something blue.

O gün belediye binasında olmasının evlenme dairesinin orda olduğundan kaynaklandığını düşünmektedir fakat polis kasabadaki en yüksek binanın orası olduğunu savunmaktadır.

Ellen, Dorothy’nin İngilizce sınıfında o tarife uyan yakışıklı gençleri arayacak ve bulur bulmaz babasına haber vereceğini mektubuna ekler.

 

 

 

 

2 – İKİ SARIŞIN

Stoddard Üniversitesine giderek İngilizce bölümü profesöründen Dorothy’nin ölmeden önce babası ile kavgalı olduğu için bir arkadaşından borç para aldığını fakat çek defterinde ödenmediğini gördüğünden sınıf arkadaşlarının dosyalarını alır.

5 sarışından sadece 2 tanesi yakışıklıdır. Önce Gordon Grant’ın evine gider. Mrs Arquette ev sahibidir. Ev sahibine Gordon’un kuzeni olduğunu söyleyerek ondan bilgi alır. Gordon’un birçok sevgilisi olmuştur fakat Dorothy adını daha önce duymamıştır.

Blue River radyo istasyonunda DJ’lik yapan Gordon tam o sırada gelir ve o da evet kuzenim diyerek yalanına ortak olur.

 

3 – DEDEKTİF

Ellen hemen oradan kaçar ve moteline geri döner. Gordon’dan hiçbir şey öğrenememiştir. Dwight Powell’ı aramaya karar verir fakat tam bu sırada Gordon gelir ve Ellen’dan hesap sorar. Mektubu gören Gordon kendini banyoya kitleyerek Ellen’ın kız kardeşinin ölümünü araştırdığını öğrenir. Gordon Ellen’a yardım etmek istese de Ellen ona güvenmediğinden ona izin vermez.

Ertesi gün Dwight Powell’ın çalıştığı kafede onun ağzından laf almaya çalışır ve akşam sinemaya giderler. Sahte isimle takılan Ellen’a sarkıntılık eden Dwight, Dorothy’nin eski sevgilisi olduğunu itiraf eder. Ellen Gordon’a Dwight’tan şüphelendiğini anlatır.

4 – ÇATIDA

            Belediye binasına avukatla görüşme bahanesiyle Dwight’ıda çağırır. Fakat ofis kapalıdır. Çatıya manzara seyretme bahanesiyle çıkarlar ve Dorothy’nin ölümünden konuşurlar. Dwight, Dorothy’den ayrıldıktan sonra intihar ettiğini söyler ama ona inanmayan Ellen sinirlenip üstüne yürüdüğünde açığa çıkar ve ablası olduğu anlaşılır.

Kafede konuşmaya devam ederlerken yılbaşından önce ayrıldığı sevgilisi olduğu anlaşılır. Fakat onlara çaktırmadan birisi Dorothy hakkında konuştuklarını dinlemektedir. Dwight kendisine benzeyen Ekonomi sınıfından başka birisiyle çıktığını ancak çocuğun isminin eski defterlerinin birinden yazdığını söyler.

Dwight’ın evine gittiklerinde Gordon’a öğrendikleri hakkında mesaj bırakır. Dwight üst kattan defterini almaya giderken karanlık koridorda biri ona ateş eder. Sesi duyan Ellen üst kata çıktığında sevgilisi Bud Corliss ile karşılaşır ve ona ne aradığını sorar. Bud “Sana  bu işin peşini bırakmalıydın sevgilim” der ve 3 el ateş eder.

 

 

 

3.BÖLÜM: MARION

 

1 – NEW YORK

EYLÜL 1951

          Ufak bir dairede babasından ayrı yaşayan Marion babasından farklı zevklere sahiptir. Babasının küçükken annesinden boşanıp annesinin ölümüne sebep olduğu için ondan nefret eder ve zalim olduğunu düşünür. Babası defalarca iş teklif etmiş olsa da küçük bir işte reklamcılık yapmaktadır ve mutludur.

Haftada bir gün babasına yemeğe gitmektedir. Leo 2 kızı da öldükten sonra Marion’a karşı sevecen ve nazik olmaya başlasa da Marion babasına güvenmemektedir. Marion sadece dairesine değer vermektedir ve her cumartesi orayı temizlemektedir.

Bir gün Bud, Ellen’ın kitabını vermek istediğini söyleyerek dairesine gelmek ister fakat Marion dairesini sadece onun için özel olacak adama açacağından dışarıda buluşurlar. Marion 19.y.y. romanlarından hoşlanmaktadır. Ellen ise modern tarzı sever. Bud, Ellen’dan ablası hakkında bilgi edindiği için roman konusundan Marion’u tavlamaya çalışır.

Kendisi hakkında ise babası öldüğünden okulu bıraktığını ve annesinin temizlikçi olduğunu söyler. Marion iş görüşmem var diyerek erkenden kaçar. Bud, Marion’u evine kadar gizlice takip eder ve yakın bir yerden daire kiralar

Zengin olma ve Kingship Şirketinin Bakır eritme fabrikasına sahip olma hayalleri kuran Bud, Ellen’ı öldürmek için araba çalıp Blue River’a gitmiş işini bitirdikten sonra silahi nehre atıp arabayı çaldığı yere yakın bir yere geri bırakmıştır.

Gordon, Ellen’ın mesajını çok geç almıştır. Leo’ya iki kızınında öldürüldüğünü anlatır fakat ona kimse inanmaz üstüne üstlük radyodaki işinide kaybeder.

İki kızla da Marion hakkında konuşan Bud, onun hobileri, yapmayı ve yemeyi sevdiği şeylerin listesini tutmuştur. Bu listeden yararlanarak onunla müzede karşılaşır akşam restorana yemeğe götürür.

 

2 – GORDON GRANT

            ARALIK 1951

          Gazetelerde Marion ve Bud’un evlilik haberleri vardır.

Leo, Bud’un geçmişini araştırmak ister fakat Marion babasına karşı çıkar. Leo onlara New York’ta ev ve iş vermiştir.

Gordon, Leo ile görüşerek Ellen ile konuştuklarını ve mektupta yazanlardan bahseder. Leo aynı şeyler yerine yeni bilgiler ve arasındaki bağlantıyı söylemedikçe ona inanmayacağını söyler.

Stoddard Üniversitesi’nde 12 bin öğrenci olduğunu herkesin birbirini tanıyamayacağına değinen Gordon; Cadwell’de sadece 800 öğrenci olduğundan Ellen ile Bud’un neden 3. Sınıftayken tanıştıklarını sorgular ve başka bir okuldan transfer olmuş olabileceğini söyler. Leo bunları kanıtlayamayacağını söyler.

Dorothy’nin Ekonomi sınıfının yıllığında Bud’u bulamamıştır Gordon. Gordon, kızlarını Bud’un öldürdüğünü değil ama Ellen’dan önce Dorothy ile tanıştığını kanıtlayabileceğini söyler. Leo’dan ise bu evliliği engellemesini ister. Leo, kızının ondan nefret edeceği için bunu önleyemeyecektir. Gordon araştırmaya devam edeceğini söyleyerek oradan ayrılır.

Leo, kızı ve damadıyla düğünden önce fabrikalara gezi düzenleyecektir. Buna da en çok Bud sevinir. Düğünden önceki gün Gordon, Bud’un evinden bulduğu dökümanları Leo’ya gösterir. Dökümanlar arasında Marion’un özellikleri yazılıdır ve şirketin broşürleri vardır. Leo başta inanmasa da şirketi aradığında Şubat 1950’de Bud Corliss adına broşür gönderildiğini öğrenir. Bundan sonra yapacakları kolay olmayacaktır. Amaçları Bud’un kaçmasını engelleyerek onun itiraf etmesini sağlamaktır.

 

3 – ERİTME FABRİKASI

Bağışta bulunmak isterseniz…

            Gordon şirket çalışanı kılığında onlarla birlikte fabrikaya gidecek uçakta bulunmaktadır. Fabrikaya vardıklarında fabrika müdürü de onlara katılır. Bud, Marion’un babası ölünce tüm malvarlığının kendisine kalacağını düşünerek çok sevinçlidir. Bakır eritme işlemini seyretmek için asma köprüden ilerlemektedirler. Altlarında erimiş bakır dolu kazanlar bulunmakdır.

Asma köprünün en sonuna geldiklerinde Dorothy’nin nasıl intihar notu yazdığını sorar Leo. Yöneltilen soruyu reddeder. Kızıyla aynı sınıfta olduğunu direten Leo’ya sonunda Dorothy’i tanıdığını itiraf eder ve onu öldürmediğinin altını çizer. Sadece para için evlenmek istediğini fakat hemen geri döneceğini söyleyerek kendine bir çıkış arar fakat tek çıkışı Gordon ile Leo tutmaktadır. Asma köprünün ucundaki demir zincire tutunmaya çalışsa da elinde kalır.

Köşeye sıkışmış ve korkmaktadır. Eğer itiraf etmezse öleceğini düşünür. İtiraf ederse de onu polise teslim etmeden önce kaçacağına inanmaktadır.

İtiraf eder. Marion duyduklarından ötürü bir hışımla ona doğru yürürken Bud erimiş bakır kazanına kendiliğinden düşer.

Marion üzgündür çünkü gerçekten mutlu olacağına inanmıştır…

Points for Understanding Answers

 

Part 1

 1. Leo is a hard and cruel man.
 2. He has a book that belongs to final year student.
 3. A. He wanted to prepare a suicide note.      B.He wanted to be funny and romantic
 4. If she jumps over she will fall down another floor of the municipal building , so she can’t die.

 

Part 2

 1. Borrowing a belt from her friend, Wearing a old blouse with her new suit, wearing a blue scarf, Buying a new pair of white gloves when she already had some beter ones.
 2. Only 2 of them were handsome.
 3. She thought that he is her ex boy friend
 4. She searched wrong class.

 

Part 3

 1. I can’t say thats true or wrong. But it’ll be wrong if we think his intention
 2. 1-He liked Ellen and he wanted to learn truth about the murder of Ellen. 2- This hobbies were fake.
 3. She really loved Bud. Now she can’t be happy with smo.

 

 

By Emre Zorlu

One thought on “A Kiss Before Dying”

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s