Yakarım samanlığı, seyran olamayızz


fakir edebiyatı

Epeydir siz okuyucularla birşey paylaşmadığımı farkettim ve yaşamsal konularla dönüş yapma kararı aldım. Aklıma gelen bütün girişler; klişe “fakir delikanlı ile fabrikatör kızının aşkı” edebiyatına çıkacak olduğu için, bunun farkında olmanı istiyorum okurcan ve okursu. O yüzden bodozlama giriyorum mevzuya, zaten 3 satır oldu ısınmışsındır artık.
Geçenlerde geçti mevzusu, arkadaşla ideal manita özelliklerini tartışıyoruz falan. Çok boş adamlarız kabul, yapacak başka işimiz yok. Neyse, yakın çevremde kimle konuşsam bu mevzuyu herkes orta veya düşük gelirli bir hatun aradığını söylüyor. Keza ben de öyle düşünüyorum.

Şimdi babuş; hatun dediğin azcık görmüş geçirmiş olacak, yokluğu bilecek (gerçi bu benim genel insan kriterlerim arasında da siktiret şimdi konu o değil.). Elindekiyle idare etmesini, ufak şeylerden mutlu olmasını bilecek. MeselaSünger gibi salaş bi mekana götürdüğünde ağız burun kıvırmayacak, 3 liralık dürüm ayran yiyebilecek falan. Açık parfüm nedir bilecek, öyle Zara’dan falan takılmayacak. Yoksa olmuyor arkadaşım.

Öğrencilik diye bi kavram var, bu insan türünün parası minimumda olur. En temel kuraldır aslında bu. Hep birlikte ekmeği bana bana tavadan menemen yemeler, mekana gitmeden önce evde ucuz yollu kafa bulmalar falan filan. Ufak tefek şeyler büyük önem taşır, mutlu eder insanı. Şimdi bu şartlar altında yaşayan bi insanevladının yanına; Burger King’den çıkmayan, akşam acıkınca yarım ekmek arası sucuk benzeri şey yemek yerine yarım kavanoz Nutella yiyen, alışverişe çıktığında 70-80 liraya gömlek, gereksiz yere tonla ıvırzıvır alan bi hatun verdiğinde olur mu? Olmaz. Yazık değil mi öğrenci kardeşimize? Yazık değil mi kahvaltıda siyah havyar yemeye alışkın kızımıza?

“Ayrı dünyaların insanları” denen kavram işte bu. O yüzden, iyidir fakir hatun (fakir lan hakir değil). Hani o “iki gönül bir olursa samanlık seyran olur” atasözü var ya, sikeyim o lafı. Ata dedik bağrımıza bastık şu lakırdılara bak. Yakarım samanlığı, seyran olamayız!

Ayrıca şöyle bi şey daha var; orta halli hatun, zengin hatundan daha mantıklı isteklere, daha gerçekçi düşüncelere sahip. Oturup iki lafın belini kırabiliyorsun, zevk de alıyorsun hani. Ama zengin arkadaşımız nedense öyle değil. Kendini dünyevi şeylere kaptırmış diyerek tasavvuf yapmak istemiyorum fakat kısmen öyle. Ha burada zengin hatunlara lafım yok, bireysel olarak onların hataları olduğunu düşünmüyorum. Yetiştirilme şekli, aile yapısı, çevre vs. gibi büyük etkenler söz konusu sonuçta. Ama “suç onların değil” diyerek bağrıma da basamıycam kimse kusura bakmasın. Milletin yol göstericisi miyim lan ben? Mevlana mıyım olm ben “nolursan ol gel, nolur gel” diyeyim?

“Yakarım samanlığı, seyran olamayızz” için 2 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s